użyźnianie gleby i odżywki dla roślin

Filtry
Done

Naturalne mikroorganizmy glebowe

Dbając o własny ogród, rośliny i glebę należy pamiętać o bioróżnorodności organizmów żywych. Preparaty stosowane do pielęgnacji, ograniczania chorób grzybowych czy szkodników powinny być naturalne i jak najmniej szkodliwe dla całego ekosystemu. Właśnie dlatego wszystkie wyroby dedykowane dla roślin i gleby, które zamówisz w naszym sklepie są w 100% naturalne i bezpieczne dla zwierząt, owadów i ludzi. Bazą do użyźniania gleby może być przygotowany wcześniej kompostownik i nawozy naturalne, ale także proponowane przez nas wyroby mikroorganiczne i przefermentowane zioła czy naturalne mieszanki minerałów. Ogród to w końcu Twój mały raj, więc pracuj w nim i odpoczywaj bezpiecznie. Dbaj o mikroorganizmy glebowe i rozpocznij przygodę prowadzenia Probiotycznego Ogrodu.

Zdrowa i żyzna gleba – próchnica

Chcąc uzyskać piękne, bujne i zdrowie rośliny w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jakość i żyzność gleby. Najprościej mówiąc zatroszcz się o mikroorganizmy glebowe. Zdrowa gleba to gleba bogata w materię organiczną z resztek roślinnych, kompostów i np. obornika, w której trwa ciągły proces tworzenia próchnicy. Żyzna gleba to gleba tętniąca życiem bakterii, grzybów, różnorodnych owadów i armii dżdżownic tworzących idealne warunki dla wzrostu i owocowania roślin. Pożyteczne mikroorganizmy w glebie odgrywają bardzo ważną funkcje, właśnie w przywracaniu i budowaniu żyzności podłoża. To one przetwarzają materię organiczna na próchnicę. Im większa zawartość próchnicy w glebie tym większa jej żyzność a co za tym idzie urodzajność. Właśnie dlatego, naszym rozwiązaniem użyźnienia gleby są mikroorganizmy, a dokładnie wyroby probiotyczne powstałe w procesie fermentacji – zawierające żywe kultury bakterii. W naszym sklepie najdziesz także inne naturalne dodatki, które wspomogą proces pielęgnacyjny gleby i sprawią, że Twój ogród, czy nawet niewielki parapet doniczek będzie wyglądał pięknie i zdrowo. Nie bój się nawozić, rośliny tak jak i my potrzebują składników odżywczych, ważne aby nawozy były pochodzenia naturalnego, zawierały azot, potas, fosfor w formie organicznej i były bezpieczne dla środowiska i jego mikroflory.

Dlaczego warto stosować mikroorganizmy glebowe?

Wyobraź sobie własne jelita. Jeśli zdrowo jesz, wybierasz bogaty w mikro i makro elementy pokarm, odpowiednio się nawadniasz i dbasz o mikrobiom przewodu pokarmowego – będziesz zdrowa/y, silna/y i piękna/y. Twoje jelita nie będą jałowe, a wyścielone probiotyczną mikroflorą. Twój organizm odznaczać się będzie ustabilizowaną Dobrze pracujące jelita (a dokładnie zawarte w nich pożyteczne szczepy bakterii), trawią zjedzony pokarm i dostarczają do każdego organu potrzebne do życia składniki pokarmowe. Glebę porównujemy zatem do jelit, to miejsce z którego rośliny czerpią wszystkie potrzebne do życia składniki. Aby prawidłowo rosły, podłoże musi być żyzne – o wysokiej zawartości próchnicy glebowej.

Jak poprawić jakość gleby?

Użyźnianie gleby w ogrodzie czy domowej doniczce, należy zacząć od odświeżenia podłoża. Zaczynając od roślin domowych, może to być wymiana gleby i wymieszanie jej z kompostem, obornikiem lub właśnie proponowanym przez nas wyrobem mikroorganicznym (np. EmFarma Plus, Bokashi). Możesz oczywiście połączyć wszystkie 3. Użyźniając glebę ogrodową należy ją przekopać i wymieszać z wyżej wymienionymi produktami. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie ponownych zabiegów (3-4 razy w sezonie) w formie podlewania roślin roztworem wodnym wybranego wyrobu mikroorganicznego. Jeśli masz kompostownik, jeszcze lepiej ! Nasze naturalne użyźniacze możesz użyć przy procesie kompostowania, dzięki temu gotowy, przefermentowany kompostownik będzie miał dużo lepszą jakość.

Biologiczny Probiotyk – użyźnia glebę

Proponowana przez nas linia naturalnych produktów dla zdrowia i użyźniania gleby “Witalny Ogród” to seria probiotycznych i mineralnych wyrobów, które kompleksowo zadbają o glebę i rośliny. Podstawę stanowią żywe, probiotyczne- pożyteczne bakterie, w postaci produktu Zdrowa roślina EmFarma i Zdrowa gleba EmFarma Plus. Uzupełnieniem są wyroby odżywiające i wspierające wzrost tj. Alginit (minerały glebowe), Bokashi (przefermentowane otręby i zioła), PreBio Humus oraz wyroby ograniczające choroby grzybowe Ema5 i szkodniki Ema5 z wrotyczem (opuchlaki, pędraki, drutowce).

Efekty stosowania probiotyków glebowych?

 • mikroorganizmy tworzą strukturę gruzełkowatą w glebie,
 • wspierają i stabilizują prawidłowy kierunek rozkładu masy organicznej (np. naszych resztek kuchennych i kompostownika) i procesów próchnicotwórczych,
 • regulują stosunki powietrzno-wodne w glebie,
 • poprawiają siłę rodną gleby – plonowanie,
 • wzbogacają glebę w bioaktywne składniki, pochodne metabolizmu mikroorganizmów, dżdżownic, wijów, wazonkowców, pajęczaków, owadów i ich larw czyli mezofauny,
 • stwarzają niekorzystne warunki do rozwoju wielu szkodników glebowych i patogenów, szczególnie sprzyjających chorobom gleby,
 • zwiększają dominacją pożytecznych mikroorganizmów w ryzosferze,
 • udostępniają roślinom mikro i makro i ultraelementy,
 • regulują i optymalizują pH gleby.

Jakie są korzyści posiadania bogatej mikroflory glebowej ?

Bioróżnorodność mikroorganizmów glebowych umożliwia uprawę roślin jadalnych i ozdobnych na najwyższym poziomie. Dzięki pracy mikrobów, w glebie pojawia się najwyższej jakości pożywienie dla roślin, które następnie pobierane jest za pomocą systemu korzeniowego. Życie mikrobiologiczne kwitnie, bakterie się namnażają, dają początek nowemu życiu. Dzieje się to jednak tylko w odpowiednio nawożonej i użyźnianej glebie, w której zachodzi wiele procesów. Jednym z najbardziej docenianych jest proces tworzenia się próchnicy. To właśnie warstwa, która odpowiada za żyzność gleby, wzrost, rozwój i owocowanie roślin ogrodowych. Bogata mikroflora daje coś jeszcze. Chroni glebę i rośliny przed patogenami, głównie chorobami grzybowymi. Stanowi swoistą tarczę obronną. Im więcej pożytecznych, probiotycznych mikroorganizmów w glebie, tym mniejsze szanse na rozwój w niej chorób.

6 zasad stosowania mikroorganicznych produktów do użyźniania gleby

 1. Nasze mikroorganiczne wyroby możesz stosować do podlewania, oprysku i zamgławiania.
 2. Zawsze wymagają rozcieńczenia w wodzie.
 3. Woda do rozcieńczania powinna być niechlorowana (deszczówka, lub woda odstana przez 24-48h).
 4. Mikroorgabizmy nie lubią silnego nasłonecznienia! Zalecamy zatem stosowanie wyrobów mikroorganicznych w dni pochmurne, deszczowe lub wieczorami kiedy słońce powoli zachodzi.
 5. Pożyteczne bakterie zawarte w naszych produktach, uwielbiają to co naturalne. Dlatego właśnie dodawaj do swojej gleby przekompostowane odpadki z Twojej kuchni i organiczne resztki z działki, roślinne gnojówki, fermenty ziołowe czy obornik oraz wyroby tj. Bokashi, odżywczy PreBio Humus, Alginit, BioAlga.
 6. Nigdy nie łącz mikroorganizmów z syntetycznymi środkami chemicznej ochrony roślin – pestycydami. Jeżeli w uprawie musisz zastosować środki bójcze, odczekaj minimum 3/4 okresu karencji podanego na preparacie.

Jeśli masz pytania, chcesz zacząć przygodę z mikroorganizmami i przygotować swój Probiotyczny ogród, balkon, parapet – śmiało dzwoń lub pisz. Nasi Licencjonowani Doradcy Probiotechnologii chetnie odpowiedzą na pytania i poprowadzą krok po kroku . Tel: +48 510 083 086, biuro@probiolife.pl.