kompostowanie

Filtry
Done

Kompostowanie stało się w końcu modne!

Resztki owoców, warzyw i bioodpadów z ogrodu przefermentowane przy użyciu dżdżownic lub mikroorganizmów to najlepszy nawóz pod słońcem. Przygotowaliśmy zatem dla Ciebie gamę naturalnych produktów, które przyspieszą proces kompostowania a dodatkowo rewelacyjnie będą nawozić Twoje domowe, balkonowe i ogrodowe rośliny.

Czy posiadasz swój własny domowy/balkonowy lub ogrodowy kompostownik? Chcesz się dowiedzieć w jaki sposób przyspieszyć fermentację odpadów kuchennych, aby uzyskać naturalny nawóz? Bardzo nas to cieszy. Zatem zacznijmy od samego początku.

Czym jest kompostowanie?

Kompostowanie powraca do łask. Bardzo nas to cieszy, ponieważ to rewelacyjny sposób na zadbanie, chociaż w niewielkim stopniu o naszą planetę. To zagospodarowanie rożnych bio odpadów kuchennych i ogrodowych i przerobienie ich na naturalny nawóz. Dzięki kompostowaniu zaoszczędzasz pieniądze i czas. Mając własny kompost, nie kupujesz drogich syntetycznych nawozów, stymulatorów wzrostu czy znanych i niestety często stosowanych pestycydów. Stosując dojrzały kompost, Twoja gleba jest pełna probiotycznych bakterii, dobroczynnie działających grzybów, pożytecznych owadów i składników odżywczych (witamin, minerałów, kwasów). Taki organiczny nawóz to preparat, który w naturalny sposób przyspiesza wzrost i rozwój roślin oraz przyczynia się do bujnego życia mikrobiologicznego w glebie.

Kompostowanie z Bokashi – przefermentowanymi otrębami i ziołami

Jeśli jeszcze nie masz własnego kompostownika, a w Twojej kuchni zbiera się sporo bio odpadów – wykorzystaj je! W celu założenia domowego czy balkonowego kompostownika kup pojemnik do kompostowania (znajdziesz je w wielu sklepach internetowych) lub przygotuj go używając np. plastikowego wiadra (filmiki dostępne na YouTube). Oprócz pojemnika, potrzebne będą przefermentowane otręby Bokashi. Mając w domu ten duet, możesz przetworzyć odpady kuchenne tak, aby powstał wartościowy nawóz dla roślin doniczkowych i ogrodowych.

Taki naturalny, domowy nawóz uzyskuje się przez zaszczepienie odpadów umieszczonych w hermetycznym pojemniku otrębami Bokashi, które przyspieszają fermentację odpadów spożywczych, zapobiegają gniciu i eliminują nieprzyjemny zapach. Rozkład materii organicznej następuje w szczelnie zamkniętym pojemniku do kompostowania, wiec nie obawiaj się nieprzyjemnych zapachów. Możesz zatem śmiało trzymać kompostownik w kuchni lub jeśli potrzebujesz więcej miejsca, idealną opcja jest balkon.

Domowy kompostownik prowadzi się bardzo prosto!

Jego dno przesypuje się niewielką ilością Bokashi, następnie po uzyskaniu warstwy odpadów kuchennych (ok. 5 cm) przykrywa się kolejną warstwą Bokashi. Tak do końca, aż pojemnik się zapełni. Kiedy Twój zbiornik z odpadami spożywczymi jest zapełniony, pozostaw go na co najmniej jeden tydzień. To właśnie w ciągu tego tygodnia nasze odpady zaczynają pracować, zaczyna się proces rozkładu. W wyniku fermentacji odpady zostają rozłożone na włókna, więc po zakopaniu w ziemi lub zmieszaniu z kompostem (pryzma w ogrodzie) czy ziemią doniczkową rozkładają się w ciągu dwóch tygodni. Zachodzący w odstawionym na około tydzień pojemniku, proces fermentacji jest procesem stabilizującym i konserwującym, w tracie którego wytworzone zostają witaminy, aminokwasy oraz przeciwutleniacze będące doskonałym źródłem składników odżywczych dla roślin.

Przygotuj dobry kompost

Potrzebne materiały:

  • dwa mniejsze hermetyczne pojemniki lub jeden większy
  • Bokashi ProBiotics- przefermentowane otręby z ziołami
  • odpady spożywcze (wszelkie rozdrobnione resztki roślinne i inne odpady organiczne, wyłączając kości i płyny).

Czynności:

  1. Posypać dno pojemnika niewielką ilością Bokashi ProBiotics (około 1-2 garści).
  2. Dodać odpadki (np. mięso i nabiał, skórki z warzyw i owoców gotowanych lub surowych, ale bez cieczy!).
  3. Przykryć odpady spożywcze kolejną warstwą Bokashi ProBiotics.
  4. Kolejne warstwy odpadów (grubości ok. 5cm) przykrywać warstwą Bokashi ProBiotics (wystarczy 1-2 garści).
  5. Czas kompostowania: po zapełnieniu pojemnika (co zwykle 4 osobowej rodzinie miejskiej zajmuje ok. tygodnia) należy zamknąć go szczelnie i zostawić na co najmniej tydzień fermentacji (można wydłużyć proces fermentacji po upewnieniu się, że składniki nie są zbyt wilgotne, ponieważ wilgoć powoduje gnicie oraz nieprzyjemny zapach).
  6. Podczas tygodnia lub dwóch fermentacji z kranika odprowadzamy co 2-3 dni płyn, który po rozcieńczeniu (1:50) używamy do podlewania kwiatów doniczkowych, balkonowych lub ogródka, a nadmiar (nie rozcieńczony) wylewamy do zlewozmywaków, umywalek – działa jak biologiczny „kret” oraz dodatkowo szczepi ścieki koloniami pożytecznych, regeneratywnych mikroorganizmów.
  7. Uwaga: płynu nie należy przechowywać, lecz użyć zaraz po odsączeniu go z pojemnika.
  8. Następnie zawartość pojemnika- czyli gotowy kompost należy zakopać, przykrywając co najmniej 20 cm warstwą ziemi.
  9. Po kolejnych dwóch – sześciu tygodniach można bezpośrednio we wzbogaconej glebie sadzić rośliny lub pozyskaną próchnicę używać jako doskonały nawóz organiczny.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebook-u (https://www.facebook.com/probiolifedcm) i Instagramie (_probiolife). Dodajemy cyklicznie filmy instruktażowe z cennymi wskazówkami stosowania probiotyków w ogrodzie i domu.