Zdrowie a żywienie
0

Chcę państwu przekazać moje wnioski i przemyślenia dotyczące kuchni staropolskiej, kuchni św. Hildegardy i kuchni chińskiej oraz najnowsze ustalenia naukowe.
Wszystkie trzy kuchnie opierają się na surowcach naturalnych spotykanych na terenie danego regionu / kraju i związanych z żywiołami tj. ogień, metal, powietrze, drzewo i woda. ( w kuchni
św. Hildegardy brak metalu). Żywioły te powiązane są z organami naszego ciała, gospodarką energetyczną ( meridiany zostały potwierdzone – nagroda Nobla) i porami roku. Tylko żywioł ziemia / żołądek, śledziona, trzustka i PO/ Może występować pomiędzy porami roku. Każdy z żywiołów ma swój udział w pracy naszego organizmu np. skupia lub rozprasza energię.

Żyjemy w klimacie umiarkowanym, a każdy surowiec wnosi do naszego organizmu nie tylko białko, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne, ale też energię – wartość energetyczną.
Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że energia może mieć wartość dodatnią – rozgrzewa lub ujemną – wychładza organizm.
To, co występuje w sezonie – w naturalnej produkcji – np.: warzywa, owoce mają energię dostosowaną do danej pory roku i te surowce są najbardziej dostosowane dla naszego organizmu.
Musimy pamiętać też, że potrawa będzie „odnawiała” nasz organizm, tylko wtedy, gdy będzie miała składniki z wszystkich żywiołów. Każdemu z żywiołów odpowiada inny kolor i smak. Praca organów wewnętrznych związana jest z pewną kolejnością ich aktywności w organizmie i tak gorzki, słodki, ostry, słony, kwaśny i od nowa gorzki…. W takiej kolejności należy łączyć surowce w potrawie.

W każdej z tych kuchni występują zioła, które należy dodawać do potraw w trakcie gotowania. Każde zioło ma też swój smak i oddziaływanie na organizm. Należy się zastanowić czy nie wrócić do korzeni ( kuchnia słowiańska) i nie zacząć stosować zioła występujące w naszej okolicy. Przykładem takim jest mniszek lekarski – działa detoksykacyjnie, wzmacnia nerki i wątrobę, a będąc o smaku gorzkim serce i jelito cienkie.

Chcę państwu zwrócić uwagę na jeszcze inny aspekt żywienia. O nim św. Hildegarda pisała w XI w. i Żółty cesarz 3,5 tys. lat wcześniej a mianowicie brzuch. Najnowsze odkrycia naukowe potwierdzają, że brzuch jest mózgiem trzewiowym, że mikroflora jelitowa znajdująca się w organizmie ma dominujące znaczenie dla sfery fizycznej i duchowej człowieka. Mikroflora odpowiada za wszystkie choroby autoimmunologiczne wg św. Hildegardy, brzuch, jako to duże Shen – w znacznym stopniu odpowiada za psychikę człowieka wg MCH. Sfera duchowa i fizyczna są ze sobą ściśle związane i badania naukowe to potwierdzają. Ks. Prof. Sedlak – pierwszy polski bioelektronik też wiązał emocje ze sferą fizyczną w XX w.

Mikroflora w organizmie człowieka kształtuje się podobnie jak postawy w okresie rozwoju dziecka od urodzenia do ok. 12 roku życia. Postawy człowieka mogą się zmieniać w wyniku niełatwych doświadczeń często okupionych np. szokiem, długotrwałym stresem. Później mamy depresję i choroby. Okazuje się, że szok, stres niszczy pożyteczną mikroflorę. W organizmie zaczyna rozwijać się mikroflora chorobotwórcza dochodzi do zmian na poziomie komórek, tkanek i mamy groźne stany chorobowe. Jeżeli mamy żywność naturalną, prawidłowo skomponowaną energetycznie i w zgodzie z klimatem nasze pożyteczne mikroby:
Są w dużej liczebności i różnorodności, uniemożliwiają rozwój patogenów

  • Wytwarzają prozdrowotne niezwykle cenne metabolity: witaminy, aminokwasy, minerały,
    antyoksydanty, związki antyseptyczne
  • Wpływają pozytywnie na psychikę człowieka – oś mózgowo jelitowa

Co najbardziej niszczy nasz organizm?
Tutaj trzeba się zastanowić nad współczesną kuchnią polską „odległą” od kuchni naszych przodków z naleciałościami między innymi kuchni śródziemnomorskiej / niedostosowanej do
naszego klimatu / z nowymi surowcami i surowcami z produkcji przemysłowej– mięso, warzywa, owoce – działającymi wychładzająco na nasze organizmy.
Co zrobić, aby flora jelitowa była w równowadze a my zdrowi, radośni i w harmonii ze światem?
Św. Hildegarda każe nam stosować tzw. Złote reguły życia:

  • Żyw się naturalnymi produktami żywnościowymi
  • W leczeniu najpierw zastosuj środki naturalne, a później syntetyczne
  •  Zachowaj równowagę między ruchem, odpoczynkiem, modlitwą, a medytacją
  • Zachowuj równowagę między snem a czuwaniem
  •  Wspomagaj usuwanie toksyn przez kąpiele, masaże, saunę
  • Wspomagaj swoje zdrowie duchowe przez przekształcanie duchowych słabości wpozytywne siły uzdrawiające

 

Alicja C. Jachimowska

0

TOP

X