Sekret długowieczności – antyoksydanty
0

        

   Od dawna wiemy, że stresujący tryb życia, złe odżywianie, spaliny, zanieczyszczone środowisko oraz palenie papierosów niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia.

Pytanie brzmi, dlaczego tak się dzieje ?

Otóż wpływ tych czynników inicjuje powstawanie atomów i cząsteczek o niesparowanym elektronie. Każdy atom posiada na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów, natomiast wolne rodniki mają jeden niesparowany elektron. W konsekwencji nasz wolny rodnik szuka pary dla swojego samotnego elektronu. Może to być dowolna substancja, atom tlenu czy białka.

W ten sposób uszkadzają one błony komórkowe, DNA, przyśpieszają śmierć komórek i niszczą nam zdrowie.

Wielu naukowców uważa, że wolne rodniki tlenowe mają bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Z wiekiem powodują  w nim zniszczenia, porównywalne do uszkodzeń spowodowanych przez korozję. Miguci i Fleming przeprowadzili badania, które udowodniły, że tajemnica długowieczności związana jest z systemem antyoksydacyjnym organizmu. Skoro znamy już klucz do bycia pięknym i młodym, to dlaczego go nie wykorzystać ? 😉

Zacznijmy walczyć z naszymi wolnymi rodnikami !

Na pomoc idą nam ANTYOKSYDANTY. Są to związki chemiczne wykazujące zdolność do hamowania reakcji utleniania w organizmie. Na poziom antyoksydantów endogennych nie mamy dużego wpływu, natomiast możemy regulować poziom antyoksydantów egzogennych, które są dostarczane z pożywieniem lub poprzez stosownie odpowiednich kosmetyków. Bardzo ważne jest, aby w swojej diecie włączyć produkty bogate w przeciwutleniacze, ponieważ ich niedobór może powodować pojawienie się lub nasilenie objawów niektórych chorób ( schorzenia nowotworowe, stany zapalne, choroby serca ).

Teraz już wiemy jakie mogą być skutki powstawania wolnych rodników, oraz jak temu zapobiec. Następnym krokiem jest włączenie odpowiednich produktów do naszej diety.

Znajdziemy je w niemal wszystkich warzywach i owocach, natomiast najwięcej jest ich w cebuli, jabłku, grejpfrucie i czarnej porzeczce. Tylko musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Rośliny również zmagają się z negatywnym wpływem wolnych rodników. Do ograniczenia ich ilości, wykorzystują witaminy A, E i C, będące antyoksydantami. W następstwie ,część tych przeciwutleniaczy  staje się nieaktywna. Dlatego pamiętajmy o odpowiednio dużej ilość spożywanych warzyw i owoców !

Utrzymanie odpowiedniego poziomu antyoksydantów nie musi wiązać się z jedzeniem kilogramów jabłek czy cebuli 😉 Możemy uzupełniać te braki stosując kosmetyki.

Ja polecam naturalne maski INITAILE. W swoim składzie zawierają owoce, które są źródłem antyoksydantów. W masce pielęgnacja i nawilżenie, oliwka daje nam witaminę A i E, które działając razem są jeszcze bardziej efektywne niż osobno ! Maska źródło młodości, dzięki zawartości ekstraktu z dzikiej róży, natomiast maska mineralne wzmocnienie jest wzbogacona w grejpfrut. Oba te składniki są źródłem naturalnego przeciwutleniacza witaminy C.

Moją ulubioną maską jest intensywna regeneracja z papają. Stosując ją mogę poczuć egzotyczny klimat, a zawarte w papai karotenoidy stają się źródłem pary dla samotnych elektronów, moich wolnych rodników 😉

Sylwia

 

 

 

 

 

 

 

 

0

TOP

X