Kurczaki smaczniejsze i zdrowe
0

Zajmujemy się chowem drobiu od 15 lat. Niewtajemniczeni sądzą, że odchowanie brojlera polega na zamknięciu około 15 000–20 000 kurcząt w kurniku oraz zapewnieniu im pożywienia, wody i odpowiedniej temperatury. W dużym zagęszczeniu, jakie panuje w kurniku, nie jest trudno, by jakaś słabsza sztuka zachorowała i przeniosła chorobę na inne kurczaki.
Gdy zaczęliśmy przygodę z chowem brojlerów, panowało przekonanie, że aby dobrze odhodować stado, należy uzyskać nad środowiskiem i zwierzętami absolutną kontrolę. Jak najlepiej to zrobić? Poprzez sterylizację otoczenia za pomocą środków dezynfekujących oraz „oczyszczanie” zwierząt za pomocą antybiotyków. Przez długi czas, nie mając innego wyjścia, staraliśmy się jak najlepiej kontrolować wszystkie parametry odchowu. Wydawać by się mogło, że wraz ze zdobywaniem doświadczenia powinniśmy uzyskiwać coraz lepsze rezultaty. Do pewnego momentu rzeczywiście umiejętne stosowanie antybiotyków i środków dezynfekcji powodowało, że sytuacja w kurnikach była w miarę stabilna. Niestety często, w co najmniej jednym kurniku, zdarzało się niekontrolowane, bardzo niekorzystne i intensywne rozprzestrzenianie się jakiejś choroby. Gdy nastąpił taki swoisty wybuch, bardzo trudno było z nim skutecznie walczyć.
Terapia antybiotykowa była bardzo kosztowna i osłabiała kurczaki, nie mówiąc już o tym, jaki miała wpływ na jakość mięsa.
W 2002 roku natknęliśmy się na nowe rozwiązania technologiczne związane z zastosowaniem probiotycznych mikroorganizmów. Wcześniej stosowanie pożytecznych bakterii było bardzo ograniczone i polegało na stosowaniu pojedynczego szczepu. Natomiast profesor Teruo Higa opracował technologię łączenia wielu różnych szczepów bakterii, promieniowców i grzybów w stabilną mieszankę pozytywnie oddziałujących mikroorganizmów. W skrócie działanie tej mieszanki to konkurencyjne wypieranie patogenów (chorobotwórczej mikroflory i fauny), czyli tworzenie efektu „zajętego miejsca”, oraz działanie wspierające odporność organizmu poprzez wytwarzanie substancji pożytecznych, takich jak enzymy, kwasy organiczne, hormony oraz antyoksydanty. Zastosowanie tej mieszanki pozwoliło nam, po kilku latach eksperymentów i prób, zrezygnować ze sterylizacji kurników. Natomiast dzięki zastosowaniu samodzielnie sporządzonej mieszanki ziołowej mogliśmy całkowicie zrezygnować ze stosowania antybiotyków podczas odchowu brojlerów na naszej fermie. Jest to zupełny zwrot w dziedzinie tej produkcji.
Efektem naszych starań są brojlery odchowane w bardzo dobrym środowisku z minimalnym poziomem szkodliwych gazów. Kurczęta, które żyjąc w stanie zbliżonym do homeostazy (równowagi), dorastają zdrowe i dają produkty spożywcze bez obciążeń chemicznych. Walory żywieniowe i zdrowotne takich kurczaków są nieporównywalnie lepsze od kurczaków rosnących w środowisku „całkowicie kontrolowanym”.
mgr inż. Kazimierz Kosakowski

0

TOP

X