Dlaczego miód od pszczelarza?
0

Śpieszę oddać Państwu do przeczytania jeden z  pierwszych artykułów przygotowanych przez dr inż. Jana Sadło z Wrocławia. Przez wiele lat pracownik naukowy Wrocławskiego  Uniwersytetu Przyrodniczego na wydziale Inżynierii Rolniczej, obecnie na emeryturze.

Jak sam twierdzi, teraz ma znacznie mniej czasu niż w latach ubiegłych, pracując zawodowo.

Prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Smolcu k/Wrocławia z jabłoniami, a w środku tych naturalnie prowadzonych sadów , opiekuje się rodzinami pszczelimi. Jego produkcja ekologiczna to doskonałe miody i jabłka w kilku odmianach. Miejsce przyjazne środowisku, bezpieczne,  z całą masą ciekawych urządzeń wymyślonych przez  samego konstruktora- gospodarza.

Przekazując nam swoją wiedzę, rozpoczyna artykułem „ Dlaczego miód od pszczelarza?” .

Pozyskiwanie miodu i jego właściwości

Pszczoły przynoszą do ula słodką ciecz (nektar z kwiatów lub spadź) o dużej zawartości wody. Transport tej cieczy do ula oraz jej obróbka są przez niw realizowane z użyciem języczka i wola. W tym czasie miód nawilżany jest śliną oraz enzymami pochodzącymi od pszczół. To one dają miodom aktywność farmakologiczną.

Zawartość biologicznie czynnych substancji pszczelich zależy w dużej mierze od czasu przetwarzania nektaru na miód. Polega to na konieczności rozkładania niewielkich ilości nektaru w komórkach woskowych w celu odparowania nadmiaru wody. Nektar częściowo odparowany przenoszony jest do kolejnych komórek gdzie następuje dalsze odparowywanie wody. Proces ten, w którym bierze udział minimum 5 pszczół trwa, aż stężenie cukrów prostych w miodzie (glukoza i fruktoza)  wyniesie 75 – 80%. Gwarantuje to, że miód w ulu nie ulega fermentacji mimo znajdujących się w nim różnych mikroorganizmów, w tym drożdżaków. W naszych warunkach klimatycznych czas przebywania miodu w organizmie pszczoły wynosi ponad dwie i pół godziny. Jest to wystarczający okres, aby duże ilości substancji biologicznie czynnych pochodzących od pszczół znalazły się w miodzie.

Miody pochodzące z krajów o cieplejszym klimacie szybciej parują przez co udział pszczół w ich przetwarzaniu jest znacznie krótszy. Zawierają one zdecydowanie mniej enzymów pszczelich przez co farmakologicznie są mniej wartościowe. Wyjątkiem jest tu miód „manuka”, który jest dwukrotnie przerabiany przez pszczoły. Podobny efekt można uzyskać również w naszych miodach karmiąc pszczoły rozpuszczonym w wodzie pełnowartościowym miodem.

Można stwierdzić, że miód znajdujący się w komórce woskowej nie przeszedł etapu obróbki przez człowieka, więc jest dla nas swoistym „lekiem”.

Oprócz głównych składników glukozy i fruktozy oraz związków pochodzenia pszczelego miód zawiera również 21 pierwiastków, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, mangan i inne.

Jest on produktem niezwykle czystym pod względem mechanicznym, chemicznym i biologicznym. Jest to zapewnione mikroskopijnymi rozmiarami narządów gębowych pszczół oraz z ich wrażliwością na trucizny. Wpływ na to ma również instynkt pszczół. Pszczoła stara, chora, uszkodzona w okresie letnim umiera zawsze po za ulem, a przypadkowe zwłoki ssaków w ulu (np. myszy) są balsamowane bakteriobójczym kitem pszczelim przez co w ulu nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy.

Cechy odżywcze i biotyczne produktów pszczelich, w tym miodu w komórce woskowej, przedstawione są w sporządzonych przez prof. A. Stojko tabelach:

Tab. l. Podział produktów pszczelich z punktu widzenia ich wartości odżywczych i biotycznych, wg. A. Stojko.

Rodzaj produktu Wartości odżywcze Wartości biotyczne  (biologicznie czynne)
Pyłek kwiatowy +++ +++
Miód
+++

++
Mleczko pszczele ++
++
Propolis
0

+++
Jad pszczeli
0

+++

działanie: B. znaczne +++       znaczne ++

Tab. 2. Działanie biotyczne produktów pszczelich wg A. Stójki

Rodzaj biotycznego działania Miód Propolis Mleczko pszczele Jad pszczeli Pyłek kwiatowy
Przeciwbakteryjne ++ +++ ++ + +
Cytostatyczne + ++ + + +
Regeneracyjne ++ +++ + +
Lipostabilne ++ + + + +++
Pobudzające metabolizm +++ +++ ++ +++
Odtruwające ++ + +++
Pobudzające układ immunologiczny ++ +++ + ++ +++
Znieczulające ++

+ działanie odczuwalne   ++ działanie znaczne    +++ silne działanie lecznicze

Jedną z najcenniejszych właściwości miodu jest jego zdolność do hamowania rozwoju mikroorganizmów.

Chodzi tu przede wszystkim o takie bakterie jak: ziarniaki Gram-dodatnie, gronkowce i paciorkowce , a także pałeczki Gram-ujemne. Poza tym miód działa na laseczki wąglika, prątki gruźlicy i rzęsistka pochwowego oraz na chorobotwórcze dla człowieka grzyby drożdżoidalne z rodzaju Candid

 

Właściwości miodu:

1. Środek odżywczy, wzmacniający.
2. Działa przeciwbakteryjnie, gojąco.
3. Działa odtruwająco i neutralizująco na niektóre toksyny.
4. Pobudza odporność.
5. Wpływa korzystnie na metabolizm komórkowy i układowy.

Zastosowanie miodu:

1. W leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego: żołądka, jelit, wątroby.
2. W schorzeniach układu krążenia np. miażdżyca, nerwica.
3. W schorzeniach układu oddechowego np. grypa, przeziębienie.
4. W schorzeniach układu moczowego.
5. W gojeniu na ran i oparzeń.

Miód warto spożywać w sezonie przeziębień. Korzystnie wpływa na pracę serca, koi nerwy, odżywia mózg.

Dzieci mogą jeść miód po ukończeniu 12. miesiąca życia.
Jego korzystny wpływ na układ immunologiczny koreluje z hasłem:

„lepiej zapobiegać niż leczyć”

 

 

Dr inż. Jan Sadło

 

0

TOP

X