Z talerza do ogrodu
0

Używając pojemników do kompostowania oraz Bokashi ProBiotics z otrąb pszennych, można przetworzyć odpady kuchenne tak, by powstał wartościowy nawóz dla roślin doniczkowych lub ogrodowych.
Nawóz ten uzyskuje się przez zaszczepienie odpadów, umieszczonych w hermetycznym pojemniku, sproszkowanym Bokashi (Bokashi to otręby pszenne szczepione i stabilizowane ProBio Emami. Bokashi powoduje fermentację odpadów spożywczych, a zapobiegając ich gniciu, eliminuje nieprzyjemny zapach).
Kiedy pojemnik z odpadami spożywczymi jest pełny, zostawia się go na co najmniej jeden tydzień fermentacji. W wyniku fermentacji odpady zostają rozłożone na włókna, więc po zakopaniu w ziemi lub zmieszaniu z kompostem rozkładają się w ciągu dwóch tygodni (w zimie do 6 tygodni). Fermentacja jest procesem, w trakcie którego wytworzone zostają witaminy, aminokwasy i przeciwutleniacze będące doskonałym źródłem składników odżywczych dla roślin.
MATERIAŁY:
Dwa hermetyczne pojemniki (specjalne wiaderka dostępne w handlu lub zrobione własnoręcznie), Bokashi ProBiotics z otrąb pszennych, odpady spożywcze (rozdrobnione resztki kuchenne, wyłączając kości i płyny).
CZYNNOŚCI:
1. Posypać dno pojemnika niewielką ilością Bokashi ProBiotics.
2. Dodać odpadki (np. mięso i nabiał, skórki z warzyw i owoców gotowanych lub surowych, ale bez cieczy).
3. Przykryć odpady spożywcze kolejną warstwą Bokashi ProBiotics.
4. Kolejne warstwy odpadów (grubości ok. 5cm) przykrywać warstwą Bokashi ProBiotics (wystarczą 1–2 garści).
5. Po zapełnieniu pojemnika (co zwykle 4-osobowej rodzinie miejskiej zajmuje ok. tygodnia) należy zamknąć go szczelnie i zostawić na co najmniej tydzień (można wydłużyć proces fermentacji po upewnieniu się, że składniki nie są zbyt wilgotne, ponieważ wilgoć powoduje gnicie oraz nieprzyjemny zapach).
6. Podczas tygodnia lub dwóch fermentacji z kranika odprowadzamy co 2–3 dni płyn, który po rozcieńczeniu (1:50) używamy do podlewania kwiatów doniczkowych, balkonowych lub ogródka, a nadmiar (nierozcieńczony) wylewamy do zlewozmywaków, umywalek – działa jak biologiczny „kret. Uwaga: płynu nie należy przechowywać, lecz użyć zaraz po odsączeniu go z pojemnika.
6. Zawartość pojemnika należy zakopać, przykrywając co najmniej 20 cm warstwą ziemi.
7. Po kolejnych 2–6 tygodniach można bezpośrednio w glebie wzbogaconej sadzić rośliny lub pozyskaną próchnicę, używać jako doskonały nawóz organiczny.
METODA ALTERNATYWNA:
1. Postępować zgodnie z punktami 1–5.
2. Następnie zmieszać zawartość pojemnika z kompostem, przykrywając 20 cm warstwą.
3. Zawartość pojemnika stymuluje bakterie beztlenowe w kompoście oraz dodaje witaminy, aminokwasy i przeciwutleniacze. ProBio Emy sprzyjają także wzrostowi innych dobroczynnych drobnoustrojów oraz zapobiegają procesowi gnilnemu.
Jeśli z pojemnika wydobywa się nieprzyjemny zapach:
1. Należy sprawdzić, czy w pojemniku jest wystarczająca ilość Bokashi ProBiotics. Na jeden pojemnik powinno stosować się ok. 1 kg Bokashi ProBiotics.
2. Sprawdzić, czy pojemnik jest szczelnie zamknięty. Jeśli powietrze często dostaje się do środka w czasie fermentacji, mogą pojawić się szkodliwe drobnoustroje powodujące procesy gnilne.
3. Można dodać garść cukru lub łyżkę melasy i wymieszać z zawartością pojemnika. Następnie poczekać dzień i sprawdzić, czy nieprzyjemny zapach nie ustał.
4. Jeśli nadal nieprzyjemnie pachnie, należy dodać na jeden pojemnik 1/2 kg Bokashi ProBiotics i rozprowadzić w pojemniku. Pozostawić na noc. Następnie zawartość zakopać lub wymieszać z kompostem.
Jeśli w pojemniku jest pleśń:
1. Pleśń biała to dobroczynne grzyby, które pomagają w produkcji antybiotyków (hamują rozwój patogenów) oraz antyutleniaczy.
2. Pleśń zielona lub czarna to szkodliwe grzyby powodujące procesy gnilne. Pojawiają się w wyniku nieszczelnego pojemnika, nadmiernej wilgoci lub/i niewystarczającej ilości Bokashi ProBiotics. Zepsutą materię mieszamy z 1–2 kg Bokashi ProBiotics z otrąb pszennych i wsypujemy do dołu na grządce lub w ogrodzie zasypując 20 cm warstwą ziemi.
Tam, gdzie można pomóc przyrodzie, ruszamy w sukurs stowarzyszeniom, szkołom i przedstawicielom rolnictwa i przemysłu – wszystkim, którym nieobojętny jest los i zdrowie przyszłych pokoleń. W 2006 roku z naszej inicjatywy powstało Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego EMEKO a wraz z nim czasopismo EMECHO. Wspólnymi siłami organizujemy warsztaty i szkolenia dla dzieci i dorosłych oraz prowadzimy doradztwo w zakresie wykorzystania metod mikroorganicznych.
Jak przeprowadzić warsztaty bokashi można dowiedzieć się na kursie bokashi organizowanym przez nas w sezonie zimowym.
Więcej na: www.warsztatybokashi.pl

0

TOP

X