V. Korzyści ze stosowania kompozycji pożytecznych mikroorganizmów metodą KWADRANT-EkosystEM.
- Trwałe wyparcie zagniwania na rzecz intensyfikacji procesów fermentacji i mineralizacji odpadów pochodzenia organicznego, co prowadzi do likwidacji źródeł emisji nieprzyjemnych i uciążliwych odorów. Pozwala to na całkowitą eliminację lub co najmniej ograniczenie skarg, roszczeń z powodu fetoru towarzyszącego wywozowi zwłaszcza osadów, czy też w procesie kompostowania i składowania odpadów oraz oczyszczania ścieków. Osady, skratki i piasek z piaskowników emitują niedrażniący, ziemisto – bagienny zapach.
- Poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy.
- Metoda przy użyciu, której istnieje łatwość przekształcania odpadów organicznych w dobry i bezpieczny dla środowiska wyrób.
- Prosta i bezpieczna technologia, dla ludzi, zwierząt i roślin wykorzystująca naturalne narzędziabiologiczne, występujące w każdym zdrowym – zrównoważonym środowisku.
- Metoda dająca szansę rozwiązania wielu problemów w gospodarce osadami, ściekami i innymi odpadami pochodzenia organicznego poprawiająca wskaźniki ekonomiczne eksploatacji oczyszczalni ścieków, kompostowni i składowisk odpadów organicznych przez:
a) Zwiększanie zdolności wykorzystania pojemności poletek – przywrócenie pierwotnej zdolności odwadniania.
b) Przedłużanie żywotności trakcji ściekowych poprzez zahamowanie procesów korodowania metali i betonu.
c) Wydłużanie czasu eksploatacji składowisk odpadów.
d) Wycofanie wapna jako środka higienizującego oraz urządzeń służących jego magazynowaniu i dozowaniu.
e) Ograniczanie zużycia energii elektrycznej.
f) Udrażnianie trakcji ściekowych.
g) Regenerację systemów drenażowych w tym również przydomowych oczyszczalni ścieków poprzez przywracanie pierwotnej zdolności rozsączania.
h) Regeneracja terenu w miejscu jej zastosowania.
i) Poprawę jakości mineralizacji odpadów a zwłaszcza osadów. Dla użytkowników końcowych wyrobów procesu utylizacji odpadów, szczególnie rolników kompost i osad ma znacznie wzbogaconą wartość próchnicotwórczą o przyjazne środowisku gleby i wód gruntowych kultury mikrobiologiczne. Jest to szczególnie widoczne w uzyskiwanych plonach oraz w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób gleby i roślin. Powoduje to szybki wzrost zainteresowania stosowaniem takiego osadu i kompostu do uprawy i regeneracji gleby.
VII.Wybrane obiekty – praktyczne efekty stosowania metody KWADRANT-EkosystEM:
- MPWiK w Błoniu sp. z o.o. – wycofano wapno, właściwości organoleptyczne osadu (zapach ziemisto bagienny oraz luźna – sypka struktura) uległy zdecydowanej poprawie. Wyeliminowano emisje odoru ze skratek i piasku. Oczyszczalnia radykalnie zmniejszyła uciążliwości zapachowe. Poprawa warunków pracy.
- PGKiM Sp. z o.o. Turek – wycofano wapno, właściwości organoleptyczne osadu (zapach ziemisto bagienny oraz luźna – sypka struktura) uległy zdecydowanej poprawie. Wyeliminowano emisje odoru ze skratek i piasku. Oczyszczalnia radykalnie zmniejszyła uciążliwości zapachowe wobec otoczenia. Zmniejszono o ok. 30 % stosowanych flokulantów i koagulantów. Zniknęły roszczenia z powodu nieprzyjemnego odoru towarzyszącego wywożeniu osadów jak i w czasie ich przemieszczania czy tez leżakowania na składowiskach. Poprawa warunków pracy.
- ZUK w Łowiczu Dział Oczyszczalnia Ścieków – właściwości organoleptyczne osadu (zapach ziemisto bagienny oraz luźna – sypka struktura) uległy zdecydowanej poprawie. Wyeliminowano wapno, zmniejszono objętość osadów ok. 15 – 20%, przyspieszono proces kompostowania osadów o ok. 1/3, poprawa procesów w WKF. Całkowicie zlikwidowano emisję uciążliwego odoru wobec otoczenia. Zniknęły roszczenia z powodu nieprzyjemnego odoru towarzyszącego wywożeniu osadów jak i w czasie ich przemieszczania czy też leżakowania na składowiskach. Poprawa warunków pracy.
- UG Gronowo Elbląskie – poprawa parametrów oczyszczania, eliminacja odorów, udrożnienie urządzeń oczyszczalni ścieków.
- Kalisz Masarnia – wsparcie procesów na podczyszczalni – wyparcie odorów upłynnienie